
Ciąża to niewątpliwie wyjątkowy czas w życiu kobiety, jednak nie pozbawiony niedogodności. Przyszłe mamy często borykają się z wieloma dolegliwościami, takimi jak uciążliwe bóle, obciążenie stawów, obrzęki limfatyczne. Są one skutkiem zmian zachodzących w ciele kobiety w ciąży. Istotnym elementem w profilaktyce oraz łagodzeniu tych dolegliwości jest rehabilitacja w ciąży. Jest ona pomocna w utrzymaniu dobrego samopoczucia i kondycji, w tym dzięki walce z bólami kręgosłupa i stawów.
Kiedy jest dobry moment na rozpoczęcie rehabilitacji?
Kręgosłup w ciąży jest obciążony, wraz ze wzrostem maluszka powiększa się brzuch mamy i pogłębia naturalne wygięcie w lędźwiowej części kręgosłupa. Nie tylko odcinek lędźwiowy jest dodatkowo obciążony, ale również biodra, kolana i stawy skokowe. Pojawić się mogą bóle kręgosłupa, ale również łopatek i szyi. Częstym problemem jest również nietrzymanie moczu w ciąży będące efektem rozluźnienia mięśni miednicy. W celu uniknięcia takich dolegliwości ważna jest profilaktyka.
Rehabilitacja w ciąży – korzyści
Niektóre z korzyści jakich doświadczyć może przyszła mama decydując się na rehabilitację w ciąży to z pewnością te wiążące się z zachowaniem aktywności fizycznej w czasie oczekiwania na przyjście na świat maluszka. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych, kobiety w ciąży powinny ćwiczyć przez minimum 150 minut tygodniowo pamiętając o zachowaniu umiarkowanego tempa.
Rehabilitacja to sposób na uchronienie pań przed wieloma dolegliwościami bólowymi oraz poprawienie jakości życia. Wzmocnione mięśnie dna miednicy będą dobrze przygotowane do porodu. Ogólna elastyczność ciała może z kolei uchronić kobietę przed pojawieniem się rozstępów.
Ważne jest, aby dobrać odpowiedni rodzaj aktywności. Efekty w postaci poprawy krążenia krwi czy też samopoczucia sprawią, że poprawi się komfort życia przyszłej mamy. Jednocześnie, szybciej wróci ona do formy po porodzie.