Ostroga piętowa jest dość częstym schorzeniem, z którym zmagają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Gdy struktury w obrębie pięty i rozcięgna podeszwowego są nieprawidłowo obciążone powstają sprzyjające okoliczności do powstania ostrogi piętowej. Pojawia się entezofit w okolicy guza piętowego. Okoliczne ścięgna i więzadła ulegają uciskowi i rozwija się bolesny stan zapalny. Jakie objawy towarzyszą ostrodze piętowej? Czy jest to schorzenie, któremu możemy zapobiegać?
Ostroga piętowa – jakie towarzyszą jej objawy?
Dolegliwości bólowe najczęściej pojawiają się nagle i są intensywne. Ból występuje przy przeciążeniu, później również podczas chodzenia. U wielu pacjentów ból nasila się rano. Jest to związane z nagromadzeniem substancji zapalnych w związku z zastojem krwi w trakcie spoczynku nocnego.
Jak leczona jest ostroga piętowa?
W procesie leczniczym zastosowanie znajduje farmakoterapia i fizykoterapia.
Pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Fizykoterapia obejmuje ultrafonoforezę, elektroterapię, magnetoterapię, TENS, krioterapię, jak również terapię falą uderzeniową ESWT.
Zabiegi mają za zadanie wyciszyć stan zapalny, zredukować dolegliwości bólowe oraz rozluźnić zmienione chorobowo tkanki.
Dużą wagę odgrywa prawidłowo dopasowane obuwie. Powinno mieć ono elastyczną podeszwę i wkładki, które amortyzują obciążenie kości piętowej.
Czy ostrodze piętowej możemy zapobiec?
Jest kilka elementów, na które powinniśmy zwracać uwagę. Powinniśmy upewnić się, że nosimy dobrze dopasowane obuwie. Ważne jest unikanie biegania po twardych nawierzchniach i przeciążania struktur stopy (np. poprzez długotrwałe przyjmowanie pozycji stojącej). Dbajmy o optymalną wagę ciała i regularną, ale umiarkowaną aktywność fizyczną. Istotne jest również korygowanie wad wrodzonych lub nabytych stóp, takich jak koślawość czy płaskostopie.
Materiał sponsorowany