holter EKG badanie kardiologiczne

Holter EKG jest rodzajem przenośnego elektrokardiogramu rejestrującego czynność elektryczną serca bez przerw przez minimum 24 godziny. Pacjent nie przebywa wówczas w gabinecie lekarskim. Wyniki zarejestrowane w urządzeniu są oceniane przez specjalistów. Gdy odkryte zostają nieprawidłowości wdrożone zostaje leczenie.

Holter EKG – jakie są wskazania do wykonania badania?

W skład urządzenia wchodzi rejestrator, który znajduje się zwykle w etui na pasku oraz kilka elektrod, które przyklejane są do klatki piersiowej pacjenta. Dzięki holterowi EKG możliwe jest rejestrowanie pracy serca również podczas snu.

Badanie wykonywane jest głównie z myślą o wykrywaniu i ocenie arytmii. Wskazane jest przede wszystkim w sytuacji, gdy elektrokardiogram, który wykonuje się w gabinecie lekarskim nie pozwala na wykrycie okresowych nieregularności rytmu serca. Co więcej, możliwość monitorowania pracy serca przez dłuższy czas oznacza szansę na rzetelną ocenę i uzyskanie szczegółowych informacji z zakresu jego funkcjonowania.

Decyzję o wykonaniu badania podejmuje lekarz w oparciu o czynniki takie jak objawy pacjenta czy też jego historia medyczna.

Holter EKG wykonywany jest głównie w przypadku:

  • podejrzenia arytmii
  • potwierdzonej arytmii w celu monitorowania wyników leczenia
  • podejrzenia choroby niedokrwiennej serca
  • po wszczepieniu kardiowertera-defibrylatora i rozrusznika serca
  • występowania objawów takich jak omdlenia, duszności, utraty przytomności, bólów w klatce piersiowej

Czy wymagane jest specjalne przygotowanie do badania?

Aparat i elektrody muszą pozostawać suche, oznacza to m.in. że pełna kąpiel nie jest możliwa w trakcie badania, powinna zatem odbyć się przed jego rozpoczęciem. W celu uniknięcia problemów z przymocowaniem elektrod nie należy natłuszczać klatki piersiowej przed badaniem. Zanim elektrody zostaną przyklejone zwykle skóra pacjenta jest czyszczona przy pomocy pasty ściernej.

Pacjent jest informowany jak należy prowadzić dziennik aktywności, jak raportować objawy w trakcie wykonywania badania, które trwa zwykle 24-48 godzin.

Aby uniknąć odklejenia się elektrod należy unikać intensywnych aktywności takich jak gra w tenisa czy taniec. Osoba wykonująca badanie nie powinna zbliżać się do urządzeń, które emitują pole magnetyczne i elektromagnetyczne (np. rezonans magnetyczny, poduszki elektryczne).

Dowiedz się na czym polega rehabilitacja kardiologiczna.

Kiedy wskazana jest rehabilitacja domowa?

Artykuł sponsorowany